E hënë, 20 Maj, 2024
Kontakt: info@usalbanianmediagroup.com

“Open Balkan” Albin Kurti: E ardhmja e Kosovës është BE-ja, dallimet nuk ndikojnë në marrëveshjet e nënshkruara me Maqedoninë e Veriut

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe homologu i tij nga Maqedonia Veriore, Zoran Zaev nuk janë pajtuar sot për iniciativën “Open Ballkan”.

Kryeministri Kurti në një konferencë të përbashkët për medie, pas mbledhjes së dy qeverive, tha se Kosova dëshiron sa më shumë marrëveshje në aspektin bilateral në rajon dhe jo iniciativa ku nuk është Bashkimi Evropian brenda.

“Ne dëshirojmë sa më shumë marrëveshje dhe zbatimin e tyre në aspektin bilateral, Republikë e Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut dhe mbledhja e sotme është dëshmi e kësaj. Jemi të orientuar nga e ardhmja dhe për neve e ardhmja është Bashkimi Evropian. Bashkimi Evropian është fati ynë, ndërsa Evropa është kontinenti ynë. Ne si Republikë e Kosovës i mbështesim të gjitha iniciativat rajonale në të cilat e kemi Bashkimin Evropian dhe janë nga Bashkimi Evropian”, tha ai.

Kreu i Qeverisë së Kosovës tha se të gjitha marrëveshjet e nënshkruara sot me Qeverinë e Maqedonisë së Veriut nuk do të mund të cenohen në zbatim, pavarësisht ndonjë dallimi që mund të kenë.

Ndërsa, kryeministri maqedonas Zoran Zaev u shpreh se për “Open Balkan” kanë mendime të ndryshme me kryeministrin Kurti, por nuk do të thotë se nuk mund të ketë marrëdhënie të mira bilaterale ndërmjet dy shteteve. /Telegrafi/

Të Ngjashme

Shkrimi Vijues

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Mirë se Erdhe!

Hyni në llogarinë tuaj më poshtë

Merrni Fjalëkalimin

Ju lutemi shkruani emrin e përdoruesit ose adresën e emailit për të rivendosur fjalëkalimin tuaj.

Add New Playlist