E shtunë, 18 Maj, 2024
Kontakt: info@usalbanianmediagroup.com

Raporti i spiunëve për shëtitjet e “rrezikshme” të Musine Kokalarit pranë repartit ushtarak

Nga: Kastriot Dervishi

Për të kuptuar më mirë idiotësitë e dosjeve formulare (agjenturiale-operative) të Sigurimit, në të cilat hidheshin të dhëna për objektet, si dhe hartoheshin planet e përpunimit të tyre, mjafton të lexohet kjo faqe. Dy bashkëpunëtorë, “Piktori” dhe “Lisi”, në vitin 1975 informonin se Musine Kokalari (e cila lëvizte gjithnjë e vetmuar) shfaqte interes për një repart ushtarak i cili rastiste në të njëjtën rrugë dhe të vetmen që bënte Musineja. Vlerësohet e dhëna dhe kërkohet të kihet kujdes.

RAPORT, DATË 29/4/1975

“Burimi njofton se me datën 17/4/1975, ora 16:15’, XY ishte në shërbim në pikën e hapjes Ura e Zemas dhe në kohën që bënte instrukatazhin me rojet, panë që po bën një shëtitje rrugës nacionale e internuara Musine Kokalari, e vetmuar, dhe pa patur njeri tjetër me vete. Kjo vinte deri tek ura matanë dhe kthehej prapa.

“Piktori”

SQARIM:

Musine Kokalari, del edhe nga e dhëna e B.P. “Lisi”, që shpeshherë lëviz rreth objekteve ushtarake.

DETYRË:

1. Shikoni edhe në të ardhmen nëse vjen afër repartit Musineja, nëse banë shënime ose skicë, nëse shoqërohet apo kërkon të afrohet me ushtarë e tjerë.

MASAT OPERATIVE:

Të dhënën ta shtypi në një kopje dhe ta dërgojë te D. P. e Brendshme, Rrëshen.

Punëtori operativ

Xhetan Muça”

 

Të Ngjashme

Shkrimi Vijues

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Mirë se Erdhe!

Hyni në llogarinë tuaj më poshtë

Merrni Fjalëkalimin

Ju lutemi shkruani emrin e përdoruesit ose adresën e emailit për të rivendosur fjalëkalimin tuaj.

Add New Playlist